18.06.2020

"Цікавыя назіранні- унікальная магчымасць новых уражанняў і ўяўленняў"

Улетку адкрываюцца новыя магчымасці для азнаямлення дзяцей з прыродай: у прыродзе адбываецца шмат змен. Каб арганізаваць цікавыя назіранні дзяцей за прыродай, выхавальнікам варта добра ведаць паслядоўнасць наступлення тых ці іншых з'яў, прыроду роднага краю, экалогію раслін і жывёл бліжэйшага прыроднага асяроддзя.

У малодшым дашкольным узросце назіранні займаць не больш за 5-10 хвілін, у старшым узросце складаць ад 10 да 20 хвілін. Праводзяцца штодня, і кожны раз дзецям прапаноўваюцца розныя аб'екты для разглядвання.   Ўтрымаць увагу дзіцяці, асабліва малодшага дашкольнага ўзросту вельмі няпроста, таму назіранні нерасцягнуты па часе, яркія, цікавыя і змястоўныя. Галоўнае ў гэтым кампаненце прагулкі-не пакідаць дзяцей абыякавымі пры выглядзе яркіх вобразаў і падзей у навакольным асяроддзі.