25.06.2020

"Cюжэтна- ролевая гульня- самая прывабная для дзяцей дашкольнага ўзросту дзейнасць"

Гульня займае вельмі важнае, калі не сказаць цэнтральнае, месца ў жыцці дзіцяці дашкольнага ўзросту, з'яўляючыся пераважным відам яго самастойнай дзейнасці.

Свабодная сюжэтная гульня-самая прывабная для дзяцей дашкольнага ўзросту дзейнасць. Яе прывабнасць тлумачыцца тым, што ў гульні дзіця адчувае ўнутрана- суб'ектыўную свабоду, падуладнасць яму рэчаў, дзеянняў, адносін — усяго таго, што ў практычнай прадуктыўнай дзейнасці аказвае супраціўленне, даецца з цяжкасцю. Гэты стан унутранай свабоды звязаны са спецыфікай сюжэтнай гульні - дзеяннем у ўяўнай, умоўнай сітуацыі. Сюжэтная гульня не патрабуе ад дзіцяці рэальнага, адчувальнага прадукту, у ёй усё ўмоўна, усё “як быццам”, “панарошку”.

Усе гэтыя  магчымасці сюжэтнай гульні пашыраюць практычны свет дашкольніка і забяспечваюць яму ўнутраны эмацыйны камфорт. Гэта адбываецца дзякуючы таму, што ў гульні дзіця узнаўляе цікавячыя яго сферы жыцця з дапамогай умоўных дзеянняў. Спачатку гэта дзеянні з цацкамі, замяшчаючымі сапраўдныя рэчы, а затым - выяўленчыя, маўленчыя і ўяўныя дзеянні(здзяйсняныя ва ўнутраным плане).

Вялікі ўплыў аказвае гульня на развіццё ў дзяцей здольнасці ўзаемадзейнічаць з іншымі людзьмі: па-першае, узнаўляючы ў гульні ўзаемадзеянне дарослых, дзіця засвойвае правілы гэтага ўзаемадзеяння, па-другое, у сумеснай гульні з аднагодкамі яно набывае вопыт узаемаразумення, вучыцца тлумачыць свае дзеянні і намеры, ўзгадняць іх з іншымі людзьмі.